W dniu  19.12.2018 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią pt. „Równolatkowie niepodległej Polski”. W realizacji projektu brali udział uczniowie klas 1-4. Był on prowadzony od kwietnia do grudnia 2018 r.

     Inspiracją do przeprowadzenia projektu była 100. rocznica odzyskania niepodległości. W ramach zadania odszukano około 40-stu „równolatków” niepodległej Rzeczypospolitej. Ich sylwetki i losy będą prezentowane w Muzeum Ziemi Krajeńskiej do końca stycznia 2019 r. Po zakończeniu wystawy jej bohaterowie otrzymają na pamiątkę swoje portrety. Częścią składową projektu były również wspólne wyjazdy w poszukiwaniu miejsc historycznych związanych z odbudową niepodległej Rzeczypospolitej. Podczas wycieczki rowerowej odwiedzono mogiły powstańców wielkopolskich oddając im hołd. Kilkudniowy wyjazd do Lublina i Warszawy służył poznaniu miejsc związanych z pierwszymi dniami tworzenia struktur polskiej państwowości po wielu latach niewoli. Jednak najciekawsze były rozmowy z seniorami na temat ich losów życiowych. W ramach projektu zrealizowano również wiele innych działań.

     W zadaniu uczestniczyło łącznie około 100 uczniów ZSP im. Stanisława Staszica, co także symbolicznie wpisało się w okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Koordynatorzy projektu wszystkim uczniom serdecznie dziękują za pomoc w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.

Autor: Marta Warmke