Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią w dniach 9 – 10 marca 2018 r.  uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Berlina na Międzynarodowe Targi Turystyczne (ITB Berlin 2018). Stanowił on praktyczną część projektu pt. „Przedsiębiorczość dla Każdego””, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski.

        Koordynatorami projektu są p. Grażyna Kinderman i p. Justyna Jamnik – Bojewska. Projekt obejmuje zajęcia pozalekcyjne z przedsiębiorczości i języków obcych polegające na łączeniu teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klas ekonomicznych i turystycznych, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Justyna Jamnik-Bojewska, Małgorzata Fedec,  Dariusz Jan Betscher oraz Wojciech Tyborski.

        Pierwszego dnia, przed ITB uczniowie poznali założenia urbanistyczne i architekturę Berlina. Zobaczyli obiekty architektoniczne świadczące o historii tego miasta, takie jak: Reichstag, Potsdamer Platz, ulicę Unter den Linden, Alexanderplatz, Old National Gallery, Neues Museum oraz Pergamonmuseum.

        Następnego dnia uczniowie udali się na tereny wystawiennicze Międzynarodowych Targów Turystycznych – ITB Berlin. Tu wystawiają się największe firmy z branży turystycznej, z całego świata. Młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania dużych targów. Uczniowie zobaczyli  w jaki sposób promowane są różnego rodzaju produkty turystyczne. W jakiej formule prezentują się firmy branży turystycznej. Uczniowie mieli okazję w praktyce sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego i angielskiego, prowadząc konwersację z przedstawicielami poszczególnych stoisk targowych. W ten sposób otrzymali wiele informacji z zakresu handlu, przedsiębiorczości i marketingu. Ponadto obdarowani zostali różnego rodzaju upominkami. Poczynione obserwacje i zdobyte informacje młodzież wykorzysta w praktyce podczas zbliżających się Targów Pracy i Festiwalu Ekonomisty i Handlowca, organizując stoiska promujące „Staszica”.

        Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu, który na pewno dostarczył im wiele niezapomnianych wrażeń i doświadczeń.

Tekst i zdjęcia: Justyna Jamnik-Bojewska