Archiwum dla: Listopad, 2013

Zakończyła się strategiczna Gra Ekonomiczna

Zakończyła się strategiczna Gra Ekonomiczna prowadzona pod hasłem „Fair Play Bank – Geneza”.

Jednym z organizatorów konkursu był Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią. Przypomnijmy, że gra trwała od 7 października. Konkurs przeznaczony był dla osób w wieku 13-20 lat (uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Mimo przyjaznej i lekkiej formy, celem gry było przekazanie i utrwalenie wiedzy na temat bankowości spółdzielczej oraz cech odróżniających ten rodzaj bankowości od konkurencji. Gracze mogli swoją wiedzę sprawdzić w praktyce budując bank, łącząc się w grupy, podejmując wspólne decyzje w trosce nie tylko o biznes, ale także o społeczność, w jakiej funkcjonują.

Łączna ilość graczy (Minibanków) ze wszystkich banków spółdzielczych wyniosła 14.381. Pod Bankiem Spółdzielczym w Nakle nad Notecią zarejestrowało się 243 graczy, natomiast łączna ilość Megabanków w skali kraju wyniosła 2.843. Z naszym bankiem zidentyfikowało się 75 Megabanków.

Nagrodami głównymi w grze były nagrody pieniężne dla trzech najlepszych zespołów, spośród wszystkich Megabanków. W pierwszej trójce nie znalazł się żaden Megabank działający pod szyldem Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią.

Z ramienia BS Nakło najlepszy Megabank uplasował się na 18 pozycji (zespół stworzony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią).

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Pomóżmy dzieciom w Nigerii

Misjonarze z Afryki w „Staszicu”

22 listopada 2013r. w ramach V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Nigerii gościliśmy w naszej szkole Braci zakonnych ze Zgromadzenia Misjonarzy Pokoju – Damiana Lenckowskiego (Bydgoszczanina) wraz z afrykańskimi współbraćmi: Kelvinem Ugwuja Gilbertem i Raphaelem Onyebueke Ekene. Naszym gościom towarzyszył ks. Piotr Poćwiardowski z parafii św. Stanisława w Nakle.

Nigeria to najbardziej zaludnione i bardzo zróżnicowane etnicznie państwo w Afryce Środkowo-Zachodniej, położone nad Zatoką Gwinejską. Jest to kraj, w którym praca misjonarzy należy do najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych na świecie, m. in. z powodu brutalnych morderstw na chrześcijanach dokonywanych przez fundamentalistyczne sekty muzułmańskie. Jednak sami Nigeryjczycy – w tym także prawdziwi wyznawcy islamu – są niezwykle przyjaźni i serdeczni.

Nasi goście na co dzień pracują we wsi Uduophori, należącej do Wikariatu Apostolskiego Bomadi. Mieszkańcy wioski to bardzo biedni ludzie, których nierzadko jedynym marzeniem jest przeżyć do jutra. Ich główne zajęcie – uprawa ziemi i rybołówstwo – często nie pozwala na wyżywienie całej rodziny. Trudno bowiem o obfite plony pod afrykańskim słońcem, a w skażonych wodach po prostu brakuje ryb. Na domiar złego ludzie umierają tam nie tylko z głodu, ale także z powodu malarii, cholery i tyfusu. I co najbardziej okrutne – giną za wiarę w Chrystusa. Prawdziwi męczennicy XXI w.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

III miejsce w Powiecie Piłkarzy Ręcznych

21. 11. 2013r. w Mycielewie odbył się Finał Powiatu Nakielskiego w Piłce Ręcznej Chłopców z udziałem zespołów: ZSP im. S. Staszica w Nakle, I LO im. B. Krzywoustego w Nakle, ZSO w Kcyni i ZST w Kcyni.

Zespół naszej szkoły wystąpił w składzie: Dawid Pasieka, Bartosz Barabas, Patryk Nowarkiewicz, Daniel Chudziński, Mateusz Dróbka, Dawid Iciek, Piotr Westphal, Artur Stachowiak, Szymon Zmudziński, Dawid Bauza, Dominik Pozorski, Mikołaj Pisarski, trenerem zespołu jest Ewa Welker.

Turniej rozgrywano systemem pucharowym i po losowaniu w pierwszym meczu zagrali: ZSP im. S. Staszica z ZSO w Kcyni w drugim I LO im. B. Krzywoustego z ZST w Kcyni. Do ścisłego finału i o pierwsze miejsce grały zespoły, które wygrały swoje mecze. Pierwszy mecz, który rozegrały ZSP „Staszic” i ZSO w Kcyni można z całą pewnością nazwać finałem, gdyż drużyny pokazały swoje wysokie umiejętności techniczne i taktyczne, czego dowodem była konieczność rozegrania dogrywki ponieważ w regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 12:12. Niestety wystarczyły nasze trzy błędy na początku dogrywki, z których straciliśmy bramki, a w dogrywce 2×5 min. zabrakło nam czasu, aby odrobić stratę. Następny mecz bez problemu wygrał nasz zespół i ta jedna porażka wystarczyła, abyśmy zajęli III miejsce. Mimo zajętego III miejsca, które zajął zespół naszej szkoły należy podziękować wszystkim zawodnikom za wolę walki i determinację z jaką podeszli do rozgrywanych meczy.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

20 listopada 2013 w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klasy II Technikum Obsługi Turystycznej, II Technikum Handlowego, III Technikum Handlowego wraz z Panią mgr Elą Łochocką, mgr Marzeną Tomczak i mgr Ewą Welker uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu O/Bydgoszcz. Warsztaty były prowadzone przez coacha Daniela Rzepkę na temat: „Myślenie pytaniami – odkryj strategie zorientowane na sukces”. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć jak funkcjonuje Szkoła, ilu zatrudnia pracowników oraz zwiedzili specjalistyczną bibliotekę, która została nagrodzona w 2007 r. Medalem Europejskim.

Na koniec przyszedł czas na relaks w kręgielni Olimpic Bowling Center.

Organizator: Marzena Tomczak

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Staszic uzyskał tytuł najaktywniejszej szkoły w Polsce

Fascynacja ekonomią i dobra współpraca Staszica z pracodawcami została nagrodzona przyznaniem tytułu „Najaktywniejszej Szkoły. Otwarta Firma 2012”. Dla szkoły  uzyskanie tego wyróżnienia jest szczególnym osiągnięciem,  ponieważ stanowi podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi. Przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią w piątek, 22 listopada 2013 roku uczestniczyli w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,   w uroczystej gali wręczenia tytułów „Najaktywniejszej Szkoły. Otwarta Firma 2012”. Gala odbyła się w Warszawie, na terenie Giełdy Papierów Wartościowych S.A. Wśród dziesięciu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wyróżnionych tym tytułem znalazł się również  Staszic. W imieniu szkoły tytuł ten odebrały z rąk Pań: Danuty Raczko – Wiceprezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Iwony Sroki Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Grażyna Kinderman (szkolny koordynator projektu „Otwarta Firma”) oraz dwie uczennice: Paulina Jagodzińska i Marta Wałęga. Szkolny projekt „Otwarta Firma” był realizowany w ramach konkursu ofert na zajęcia pozalekcyjne organizowanego przez organ prowadzący – Powiat Nakielski. W uroczystościach na zaproszenie organizatora brał udział wicestarosta nakielski Andrzej Kinderman.

Szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie „Otwarta firma”,  przygotowującym uczniów do wejścia na rynek pracy. Projekt ten polegał na zapraszaniu lokalnych przedsiębiorstw do współpracy ze szkołą i organizowaniu spotkań uczniów z przedstawicielami poszczególnych firm. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymuje zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. (czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Staszic na giełdzie

Młodzież Staszica miała okazję po raz kolejny zapoznać się z praktycznym podejściem do ekonomii, podczas wyjazdu studyjnego do Poznania  na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Wyjazd zorganizowano  w ramach realizowanego przez szkołę grantu Powiatu Nakielskiego na zajęcia pozalekcyjne pt. „Ekonomiczne Fascynacje”. Przyszli ekonomiści i handlowcy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi handlu i obrotu towarowego.

W dniu 19 listopada 2013 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny do Poznania na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Stanowił on część projektu pt. „Ekonomiczne fascynacje”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt dotyczył zajęć pozalekcyjnych z ekonomii i zakładał łączenie teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieścioro pięcioro uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Justyna Jamnik-Bojewska, Agnieszka Rotkiewicz i Michał Hopfinger.

Głównym celem wyjazdu na giełdę było zapoznanie uczniów z praktycznym podejściem do nauczanych przedmiotów ekonomicznych. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom nauczycieli na temat ustalania marż i cen na różnych szczeblach obrotu towarowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku hurtowego i zasad jego funkcjonowania. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska organizację i ekspozycję różnych stoisk handlowych oraz zadawać pytania hurtownikom. Duże zainteresowanie wzbudziła w nich możliwość poruszania się po wielkich halach handlowych. Zdziwili się, że giełda funkcjonuje głównie w nocy, a w godzinach rannych w pawilonach powoli zamiera handel. Na koniec uczniowie mieli okazję stać się konsumentami, którymi zazwyczaj na tym rynku są detaliści. Mogli spróbować swoich sił w handlu i zakupić wybrane towary. Uczniowie zauważyli, że rynek ten, jak każdy inny, prowadzi sprzedaż sezonową, ponieważ bardzo dużo oferowanych towarów nawiązywało już do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież zadowolona, pełna wrażeń i wiedzy bezpiecznie wróciła do domów. Wyjazd ten z pewnością przybliżył uczniom zagadnienia związane z ich kierunkiem kształcenia.

Agnieszka Rotkiewicz

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów

14 listopada 2013 w Urzędzie Wojewódzkim Województwa Kujawskio-Pomorskiego w Bydgoszczy o godzinie 12:00 odbyła się Uroczystość wręczenie stypendiów przyznanych przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. W naszym województwie takie wyróżnienia otrzymało 236 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z naszej szkoły, tym grantem finansowym, zostały uhonorowane dwie uczennice, które wykazały się ponadprzeciętnymi osiągnięciami.

Debora Glaza z klasy 3a i Monika Chmielewska z 4c z rąk Wicewojewody Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrały pamiątkowe Nadania Stypendiów, własnoręcznie podpisane przez Premiera.

Stypendystkom Prezesa Rady Ministrów, życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.

Takie postawy i osiągnięcia Debory i Moniki są godne do naśladowania.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

WYJAZD DO POZNANIA

ZEBRANIE UCZESTNIKÓW WYJAZDU STUDYJNEGO DO POZNANIA, ODBĘDZIE SIĘ 19 LISTOPADA PODCZAS DŁUGIEJ PRZERWY W SALI NR 17.

PRZYPOMINAMY, ZE WJAZD ODBĘDZIE SIĘ O GODZ. 5.30 Z PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO OBOK SZKOŁY.

Komentarze są wyłączone więcej...

„Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą …”

W związku z obchodami 95 rocznicy odzyskania niepodległości, uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat wydarzeń, które rozegrały się już niemal wiek temu. W konkursie wiedzy historycznej „Walka o niepodległą Polskę i jej granice”, zorganizowanym przez nauczyciela historii mgr Krzysztofa Borusa, wzięło udział 21 uczniów przeważnie z klas pierwszych.. Zadania konkursowe okazały się wymagające a poziom wiedzy był bardzo różny.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce –Szymon Sucharski – klasa I d

II miejsce – Kacper Kuliberda – klasa I e

III miejsce – Michał Sztyma-  klasa I e

(czytaj dalej…)Spotkanie dotyczące stalkingu.

12-go listopada 2013 r. o godzinie 13:00, odbyło się w auli naszej szkoły, spotkanie dotyczące stalkingu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Nakle nad Notecią, panią pedagog Małgorzatę Sass-Jakóbczyk i samorząd uczniowski.  W spotkaniu wzięły udział panie dyrektor: Alicja Czubak i Wioletta Traczyk, trójki klasowe z naszej szkoły oraz klasy 2d, 3c i 4d. Tematykę stalkingu przybliżyli nam funkcjonariusze Policji: nadkom. Dariusz Liss, st. asp. Dariusz Koniec, st. sierż. Marcin Górak, sierż. Zofia Wrzeszcz, asp. Damian Moczadło, asp. Tomasz Arndt i mł.asp. Robert Ryczek Konferansjerkami były Sandra Nowak i Klaudia Gajewska.

Stalking, który przybliżali policjanci, jest pewnego rodzaju novum w prawie polskim, natomiast dzięki rozwojowi możliwości informatycznych i telekomunikacyjnych  coraz bardziej obecny w naszym życiu. Cieszymy się, że mogliśmy skonfrontować się z tą tematyką i w tym miejscu jeszcze raz dziękujemy Policji nakielskiej, Dyrekcji naszej szkoły i pani Pedagog za możliwość zorganizowania tego spotkania.

Samorząd uczniowski.

(czytaj dalej…)


WYWIADÓWKA

W czwartek – 14 listopada 2013r. o godz. 17/00 odbędą się spotkania wychowawców wszystkich  klas  z rodzicami .

Komentarze są wyłączone więcej...

Administracja: M D