Archiwum dla: Maj, 2014

Przedsiębiorczość w praktyce.

27 maja odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z pracownikami Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią na temat zasad zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Uczniowie zostali poinformowani o aktualnych regulacjach prawnych, związanych z rejestracją i prowadzeniem działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne. Ważnym elementem każdego podmiotu gospodarczego rozpoczynającego działalność jest wybór formy opodatkowania. Pracownicy Urzędu Skarbowego w bardzo przystępny sposób przekazali wiedzę na temat form opodatkowania podmiotów gospodarczych z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej działalności. Odpowiadali także na wiele pytań uczniów, które dotyczyły między innymi systemu podatkowego, składania deklaracji podatkowych i konieczności posiadania numerów identyfikacyjnych przez podatników.

Była to bardzo interesująca, praktyczna lekcja ekonomii, w trakcie której nasza młodzież mogła wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą przedsiębiorczości.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

KONKURS WIEDZY O „Panu Tadeuszu” ADAMA MICKIEWICZA w STASZICU

„…skończyłem wczora właśnie. Pieśni ogromnych dwanaście! […] Za parę tygodni druk zaczynam. Mnóstwo pracy w przepisywaniu…”.

(A. Mickiewicz, list do przyjaciela A. E. Odyńca z 14 lutego 1834 roku)

Nocą z 13 na 14 lutego 1834 roku w Paryżu Adam Mickiewicz ukończył pisanie „Pana Tadeusza”. Przypadająca w tym roku 180. rocznica powstania poematu  stała się pretekstem do zorganizowania w naszej szkole, w dniu 30 kwietnia 2014 roku, konkursu wiedzy na temat tej wciąż zadziwiającej epopei. Uczniowie Staszica przebrnęli przez dziewiętnastowieczną składnię oraz leksykę i poznali przygody polskiej szlachty barwnie odmalowane w tym utworze.

Wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się 16 maja 2014 roku. W skład komisji konkursowej weszły panie polonistki: Sylwia Redecka, Magdalena Gapińska, Wioletta Traczyk i Justyna Narożna. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Magdalena Wojciechowska z klasy IIa

II miejsce – Kinga Dacyk z klasy IIc

III miejsce – Kinga Musiał z klasy IIc

Gratulujemy!!!


REKRUTACJA W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

GIMNAZJALISTO !

Jeśli chcesz być uczniem Staszica:

  1. Dokonaj rejestracji na platformie elektronicznej www.naklonadnotecia.edu.com.pl.

  2. Zaznacz którąś z naszych szkół jako szkołę I-go wyboru.

  3. Wydrukuj podanie i przynieś papierową wersję podpisana przez Ciebie i Twoich rodziców do nas – do punktu rekrutacyjnego .

  4. Jeśli masz wątpliwości, problemy lub nie posiadasz drukarki przyjdź osobiście do naszej szkoły, do punktu rekrutacyjnego sala nr 7 – parter obok sekretariatu  w godzinach 1000-1500 od poniedziałku do piątku.

CZEKAMY NA CIEBIE!!!!!!!!!!


Przedsiębiorczość w praktyce

W ramach grantu Powiatu Nakielskiego pn. „Kierunek Przedsiębiorczość” realizowanego przez  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, młodzież miała możliwość poznania praktycznego podejścia do marketingu, sprzedaży produktów i postaw przedsiębiorczych.

W dniach 13 – 15 maja 2014 r.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny w celu poznania praktycznego podejścia do marketingu, sprzedaży produktów i postaw przedsiębiorczych. Stanowił on część projektu pn. „Kierunek Przedsiębiorczość” realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt obejmował organizację i prowadzenie zajęć pozalekcyjnych z przedsiębiorczości, a przede wszystkim zakładał łączenie teorii z praktyką. Do współpracy zaproszono młodzież z nakielskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego. Podczas wyjazdu studyjnego uczniami „Staszica” opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Michał Hopfinger i Sławomir Chmielewski, a „Krzywoustego”  Lidia Mathews.

Pierwszego dnia młodzież udała się do Poznania na Giełdę Rolno – Ogrodniczą. Na miejscu zapoznała się z zasadami promowania przez hurtownie produktów, organizacją i budową stoisk handlowych oraz kalkulacją cen. Zdobyta w ten sposób wiedza będzie stanowiła dla młodzieży solidną podstawę do dalszej nauki przedsiębiorczości, jak i przedmiotów ekonomicznych.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie dolnośląskiej Sztolni „Liczyrzepa” w Kowarach – w przeszłości jedynej w Polsce tajnej kopalni uranu. Uczniowie poznali historię kopalni, jej zarządzanie w czasach gospodarki socjalistycznej i charakter pracy górników.  Wyjaśniono im przyczyny spadku rentowności kopalni, wpływu transformacji gospodarki i przemian własnościowych mających miejsce w polskim przemyśle wydobywczym. Obecnie działa tu dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo turystyczne i lecznicze z podziemnymi korytarzami oraz sztolniami, chętnie odwiedzanymi przez turystów zagranicznych i krajowych. Młodzież miała okazję zapoznać się na miejscu z efektami prawidłowego zarządzania firmą, jak również działań prowadzących do utrzymania części miejsc pracy dla miejscowej ludności. Poznała formy promocji produktu turystycznego.

Ostatnimi punktami wyjazdu były miejscowości turystyczne: Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z formami i metodami promocji miast turystycznych, w tym obiektów takich, jak: Świątynia Wang, wyciąg na „Kopę”, skocznia narciarska, wodospad „Szklarka” w Szklarskiej Porębie i Zamek Chojnik na peryferiach Jeleniej Góry. Przy okazji zdobyli najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, podziwiając malownicze widoki górskie, również przechodząc na stronę czeską. Przedmiotem zainteresowania młodzieży było miejscowe rękodzieło, jego promocja i sprzedaż wyrobów w jednoosobowych punktach handlowych. Młodzież wróciła do Nakła bardzo zadowolona.  Wyjazd studyjny dostarczył cennej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przedsiębiorczości, handlu, marketingu i szeroko rozumianej ekonomii.

Grażyna Kinderman

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Konkurs 3 Majowy rozstrzygnięty

8 maja  2014 r. odbył się szkolny Konkurs wiedzy o czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I. Konkurs tematycznie związany był z rocznicą uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji nazywanej od daty tego wydarzenia Konstytucją 3 Maja. Poziom wiedzy uczestników był różny. Najlepiej spisali się uczniowie z klasy I a Technikum  kierunek kształcenia logistyk. Dwoje uczniów z tej klasy uplasowało się ex aequo na pierwszym miejscu. Zwycięzcy to Magdalena Wika i Mikołaj Michałowski. Tuż za nimi znalazła się również dwójka uczniów Karolina Pozorska i Daniel Górniak – reprezentanci klasy I c Technikum kierunek kształcenia ekonomista. Na trzecim miejscu uplasował się uczeń z klasy I d Szymon Sucharski. Różnice punktowe między poszczególnymi miejscami były symboliczne i wynosiły tylko 1 punkt.

Konkurs przygotował nauczyciel historii Krzysztof Borus.

Wszystkim – zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy wiedzy i wyników.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...


Marsz Żywych 2014

Jak corocznie uczniowie szkół nakielskich: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią, I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią, Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu brali udział w „Marszu Żywych 2014” w Oświecimiu. W tegorocznym Marszu nakielskie szkoły reprezentowane były także przez Drużynę Harcerską im. I. Sendlerowej ZSP im. S. Staszica, drużyny im.  J. Korczaka z MOW Samostrzel oraz drużynę harcerzy „wodniaków” z Występu. W tegorocznym Marszu brało udział ponad 10tyś. uczestników z 50 krajów świata. Tematem przewodnim Marszu w 2014r były uroczystości związane z uczczeniem 70 rocznicy zagłady Żydów Węgierskich w Auschwitz-Birkenau.  Uczestnicy zwiedzali pod opieką przewodników obóz w Auschwitz oraz odwiedzili Oświęcimską synagogę. Opiekunami byli: Wiesława Łojek, Paulina Komasińska, Agnieszka Kochaniec, Ewa Hoppe oraz Witold Szarszewski.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DOTYCZĄCE WYJAZDU POZNAŃ-KARPACZ

8 MAJA 2014 R. NA DŁUGIEJ PRZERWIE W SALI NR 17 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DOTYCZĄCE WYJAZDU STUDYJNEGO DO POZNANIA I KARPACZA.

UCZESTNICY ZOSTANĄ ZAPOZNANI Z PROGRAMEM WYJAZDU I OTRZYMAJĄ DO WYPEŁNIENIA DEKLARACJE ORAZ HARMONOGRAM.

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA.

Komentarze są wyłączone więcej...

MATURA 2014

W dniu dzisiejszym absolwenci naszej szkoły przystąpili do zdawania egzaminu maturalnego z języka polskiego. W następnych dniach odbędzie się egzamin z matematyki, języka obcego ……

Życzymy pomyślnego zdania egzaminu.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Komentarze są wyłączone więcej...

Administracja: M D