Archiwum dla: Listopad, 2014

Co uczniowie Staszica wiedzą o ZUS ? Sprawdzili !

W poniedziałek, 17 listopada 2014 r., odbył się I etap (szkolny) konkursu wiedzy “Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych“. Wzięło w nim udział 38 uczniów naszej szkoły . Pierwszy , szkolny etap polegał na rywalizacji indywidualnej. Każdy uczestnik miał za zadanie odpowiedzieć na 19 pytań testowych wielokrotnego wyboru oraz jedno pytanie opisowe. Wszystkie pytania obejmowały wiedzę zawartą w zeszycie ucznia do „Lekcji z ZUS”.  Przeprowadzenie „Lekcji z ZUS” było warunkiem udziału szkoły w konkursie. Najlepsi trzej zawodnicy tj. Paulina Jagodzińska kl.IVc, Emilia Żygowska kl.IVc oraz Angelika Ostrowska kl.IVd   stworzą zespół do następnego, drugiego etapu rywalizacji. Co ważne, w przypadku województw, w których zgłosiło się więcej niż 20 szkół, do II etapu awansuje maksymalnie 20 najlepszych zespołów. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia. Opiekunami uczniów były G.Kinderman, M.Fedec.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Wieczorek poetycko – malarski z Panią Bernadetą Tadych – Manuszewską

Dnia 21 listopada o godz. 17.00 w bibliotece szkolnej odbył się w związku z Rokiem Oskara Kolberga wieczorek poetycko – malarski, którego gościem była poetka i malarka Pani Bernadeta Tadych – Manuszewska, wieloletni dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce, nauczyciel j. obcych, plastyki i przyrody.

Spotkanie rozpoczął występ absolwentki naszej szkoły, Anny Płotki, która zaśpiewała piosenkę Październik ks. Jerzego Szymika, uświetniła również spotkanie grą na skrzypcach, na gitarze zagrał Hubert Przybylak z klasy IIIa .W trakcie wieczorku wystąpiła również Dajana Świt z klasy IV c, śpiewając piosenkę Wyspa zespołu Blackout. Na wieczorku prezentowane były obrazy Pani Bernadety, które powstały na terenie Nakła i powiatu nakielskiego. Pani Romana Janka instruktor kulturalno oświatowy z Nakielskiego Domu Kultury czytała utwory poetki, przepełnione zachwytem nad przyrodą, refleksjami na temat życia, przemijania, samotności…

Wieczorek zakończył występ Anny Płotki i Huberta Przybylaka, którzy wykonali utwór Schody do nieba zespołu Led Zeppelin oraz rozmowami uczestników spotkania na temat wrażeń wyniesionych za spotkania z artystką.

W bibliotece do końca listopada oglądać można wystawę prac Pani Bernadety Tadych – Manuszewskiej.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Młodzież Staszica na Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu

Młodzież Staszica miała okazję po raz kolejny zapoznać się z praktycznym podejściem do ekonomii, podczas wyjazdu studyjnego do Poznania  na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Wyjazd zorganizowano  w ramach realizowanego przez szkołę grantu Powiatu Nakielskiego na zajęcia pozalekcyjne pt. „Kierunek przedsiębiorczość

W dniu 12 listopada 2014 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią zorganizował wyjazd studyjny do Poznania na Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą S.A. Stanowił on część projektu pt. „Kierunek przedsiębiorczość”, realizowanego w ramach grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski. Projekt dotyczył zajęć pozalekcyjnych i zakładał łączenie teorii z praktyką. W wyjeździe uczestniczyło czterdzieści  jeden  uczniów, którymi opiekowali się następujący nauczyciele: Grażyna Kinderman (koordynator projektu), Dorota Banaszak,Michał Hopfinger i  Tomasz Hopfinger.

Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem giełdy towarowej oraz   z praktycznym podejściem do nauczanych przedmiotów ekonomicznych. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom nauczycieli na temat ustalania marż i cen na różnych szczeblach obrotu towarowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku hurtowego. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska organizację i ekspozycję różnych stoisk handlowych oraz zadawać pytania hurtownikom. Duże zainteresowanie wzbudziła w nich możliwość poruszania się po wielkich halach handlowych.. Na koniec uczniowie mieli okazję stać się konsumentami i mogli zakupić wybrane towary. Uczniowie zauważyli, że rynek ten, jak każdy inny, prowadzi sprzedaż sezonową, ponieważ bardzo dużo oferowanych towarów nawiązywało już do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Młodzież zadowolona, pełna wrażeń i wiedzy bezpiecznie wróciła do domów. Wyjazd ten z pewnością przybliżył uczniom zagadnienia związane z ich kierunkiem kształcenia.

Tomasz Hopfinger

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu!

Dnia 13.11.2014 roku nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu. Pod dokumentem podpisy złożyli: Pani Dyrektor Alicja Czubak – w imieniu Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych oraz doc. dr inż. Ireneusz Fechner – jako reprezentant WSL. W ramach współpraca naszej szkoły z WSL będzie możliwa:

  • pomoc w realizacji procesu edukacyjnego poprzez trwałą współpracę WSL z nauczycielami i dyrektorem szkoły,
  • organizacja wycieczek do WSL, podczas których uczniowie uczestniczą w wykładach o tematyce logistycznej, zwiedzają Krajowe Laboratorium RFID oraz jedną z współpracujących z WSL firm logistycznych,

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Pobyt w Krakowie ….

Harcerze wraz z uczniami naszej szkoły odwiedzili stolicę Małopolski. Podczas pobytu w Krakowie grupa miała okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc, z których na pewno wyniosła lekcję.
Były to m.in. Krakowski oddział Muzeum Narodowego, Muzeum “Galicja” opowiadające o historii Żydów na terenach południowej Polski czy muzem “Podziemia Rynku”, które okazało się bardzo nowoczesne.
Każdego dnia grupa zbierała się na krakowskim Rynku Głównym, gdzie mogła podziwiać pomnik Adama Mickiewicza, Kośćiół Mariacki czy Sukiennice, które są wizytówką stolicy Małopolski.
Nie mogło zabraknąć także zwiedzenia Wawelu z Katedrą Królewską. Tam była okazja do zobaczenia słynnego Dzwona Zygmunta lub krypt wielkich Polaków, jakimi z pewnością byli marszałek Józef Piłsudski czy Władysław Łokietek.
W przeddzień powrotu do Nakła uczniowie obejrzeli sztukę “Bracia Dalcz i spółka” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Występ spotkał się z pozytywnymi ocenami widzów.
Wycieczka trwała cztery dni, podczas których każdy spędził miło czas. Nikt nie mógł narzekać na brak organizacji wolnego czasu, dlatego ten wyjazd na pewno zostanie w pamięciach uczniów na długo.

Opiekunami byli: Pani Wicedyrektor Traczyk, Pan Szarszewski oraz Pani Pedagog.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Problemy z aktualizowaniem naszej strony internetowej.

Z powodu ograniczenia dostępu do bazy naszej strony internetowej, wystąpiły utrudnienia w ostatnich dniach z jej aktualizacją

Nie można było dodawać nowych wiadomości lub komunikatów.

Obecnie po zwiększeniu rozmiaru dostępnej bazy, nasza strona będzie na bieżąco aktualizowana.

Komentarze są wyłączone więcej...

Obchody Święta Niepodległości

W poniedziałek 10 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez ich kolegów. Był to montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Młodzież w scenerii harcerskiego obozu, w świetle imitacji ogniska, mogła wysłuchać śpiewu pieśni patriotycznych. Spektakl powstał przy wsparciu i współudziale Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunem jest pan Paweł Gorecki. Pomysłodawcami  i opiekunami przedsięwzięcia byli: opiekun Klubu Młodzieżowego Sławomir Chmielewski i nauczyciel historii Krzysztof Borus. Kreatywnymi pomysłami wsparła ich młodzież biorąca udział w przedstawieniu, w tym członkowie szkolnej drużyny harcerskiej.

(czytaj dalej…)


Konkurs „Droga do niepodległej”

Po raz kolejny uczniowie klas pierwszych mogli zmierzyć się w konkursie wiedzy historycznej na temat drogi Polaków do niepodległości. Wpisał się on już w tradycję naszej szkoły. I tym razem nie zabrakło chętnych, by sprawdzić posiadane wiadomości. Konkurs miał formę pisemną, a uczniowie musieli odpowiedzieć na szereg pytań otwartych i zamkniętych. Najlepszy wynik osiągnął uczeń z klasy I a Artur Szymański i tym samym został zwycięzcą rywalizacji. Drugą lokatę zdobył uczeń z klasy I e Marcin Madziński, a trzecią Kacper Koliński z klasy I c.

Nagrodzonym uczniom składamy gratulacje i życzymy powodzenia w dalszej nauce w naszej szkole.  Zainteresowanych historią zachęcamy też do udziału w innych konkursach.

Konkurs zorganizował nauczyciel historii Krzysztof Borus.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W roku szkolnym 2014/2015 odbywa się XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Polska droga do wolności gospodarczej. 25 lat transformacji”. Honorowy patronat nad XXVIII Olimpiadą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Dnia 5.11.2014r. odbyła się XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Polska droga do wolności gospodarczej. 25 lat transformacji”.

W etapie szkolnym brało udział  16 uczniów z technikum kształcącym w zawodzie technik ekonomista – IVc.

Celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia.

Organizatorem jest  p. Grażyna Kinderman.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Uczniowie Staszica uczestnikami gry online Fair Play Bank

Od 6 października do 17 listopada 2014r.trwa  druga edycja ekonomicznej gry online Fair Play Bank. Rozgrywka polega na kierowaniu bankiem spółdzielczym oraz zbudowaniu z czterema znajomymi najsilniejszego i najzasobniejszego MEGABanku. Celem gry jest przekazanie i utrwalenie wiedzy na temat bankowości spółdzielczej oraz cech odróżniających ten rodzaj działalności bankowej od pozostałych. Gracze będą mogli swoją wiedzę sprawdzić w praktyce, podejmując wspólne decyzje w trosce nie tylko o biznes, lecz o społeczność w jakiej funkcjonują.  Uczniowie Staszica stworzyli 12 MEGAABanków.

Miło nam poinformować ,że  Kacper Loręcki  z klasy IIc  w ramach licytacji otrzymał już pierwszą  nagrodę rzeczową ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią.

Życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun: Grażyna Kinderman, M.Hopfinger

Komentarze są wyłączone więcej...

TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA KLAS DRUGICH

W czwartek, 30 października 2014 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. S. Staszica  w Nakle n. Not. odbył się TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA KLAS DRUGICH  zorganizowany przez panią  Dorotę  Banaszak i panią Dorotę  Januszewską. W turnieju brało udział pięć zespołów 4-osobowych reprezentowanych przez klasy drugie. Uczniowie zmagali się z krzyżówkami, łamigłówkami, zadaniami rachunkowymi, z udzieleniem krótkiej odpowiedzi na pytania z zagadnień matematycznych. Była również wirówka i wykonanie gwiazdy z kartki papieru na podstawie instrukcji. Uczniowie byli bardzo zaangażowani przy rozwiązywaniu zadań. Najwięcej punktów zdobyła klasa II a, która oczywiście zajęła I miejsce.  Kolejne miejsca zdobyły:  II miejsce – klasa II c, III miejsce- klasa II d,  IV miejsce- klasa II b  i V miejsce- klasa II e. Reprezentanci klas drugich zostali uhonorowani dyplomami, które wręczyła pani dyrektor Alicja Czubak, a dla zwycięzców była nagroda ufundowana przez organizatorów turnieju.

Komentarze są wyłączone więcej...

Zapisy na wyjazd do Poznania

W ramach projektu pt. „Kierunek przedsiębiorczość”, grantu  dofinansowanego przez Powiat Nakielski, organizowany jest w dniu 12 listopada 2014 r.  wyjazd studyjny do Poznania na Giełdę Rolno-Ogrodniczą i Centrum Handlowego (M1 i IKEA)


Informacje i zapisy u p. Grażyny Kinderman

Komentarze są wyłączone więcej...

Administracja: M D