Archiwum dla: Czerwiec, 2021

Turyści ze Staszica na Nakielskiej Przystani

Powrót do stacjonarnej nauki po długim okresie nauczania zdalnego stał się dobrym powodem do wypadu integracyjnego dla klasy 1B, która w piątek 18 czerwca wybrała się pod opieką p. Małgorzaty Sass-Jakóbczyk i niżej podpisanego wychowawcy turystycznych pierwszaków nad Noteć, aby zażyć relaksu, zewrzeć szeregi i po prostu spędzić wspólnie trochę czasu. Jako że tym razem transport nie był potrzebny, wymarsz w w/w kierunku nastąpił o godz. 8:00 i zakończył się pełnym sukcesem w  miejscu przeznaczenia, gdzie uczniowie od razu zainicjowali intensywne poszukiwania choć skrawka cienia, a nie było to łatwe, bo pogoda, a zwłaszcza temperatura, była iście letnia. No ale kocyki znalazły swoje osłonione od żaru słonecznego miejsca i tzw. „plażing/smażing” rozpoczął się na dobre.

(czytaj dalej…)


„Professional practice is your chance” – Drugi weekend

Podczas naszego drugiego weekendu zorganizowanego z ERASMUS+ ,, Profesjonalna Praktyka Twoją Szansą” w sobotę 19.06 zwiedziliśmy Asyż – miejsce życia i działalności św. Klary oraz św. Franciszka. W miasteczku zwiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka z Asyżu, Piazza del Comune i świątynię Minerwy, malownicze uliczki Asyżu oraz Bazylikę Św. Klary. Będąc w tym niesamowitym miasteczku chłonęliśmy klimat, atmosferę i piękno. Następnie udaliśmy się do Perugii – stolicy Umbrii – nazywanej inaczej Miastem Studentów i Miastem Czekolady. Zwiedziliśmy tam Palacio de los Priores, The Fontana Maggiore, zgubiliśmy się w przepięknych uliczkach oraz odwiedziliśmy rynek. Dodatkową atrakcją były podziemne ruchome schody, które po długich wędrówkach niosły chwilę wytchnienia. Dzień zakończyliśmy typową włoską pizzą. (czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Rekrutacja dla ekonomistów

Informujemy, że Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią rozpoczyna rekrutację do projektu dofinansowanego z programu ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe „Praktyka czyni mistrza”. Nabór dotyczy pierwszej czterotygodniowej mobilności, która zostanie zrealizowana od 31.10.2021 r. do 28.11.2021 r. w Hiszpanii. Aplikować mogą uczniowie klas drugich kształcących się na kierunku technik ekonomista, którzy w roku szkolnym 2021/2022 będą realizować szkolne praktyki zawodowe.

Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony Szkoły: staszic.info.pl zakładka ERASMUS+ lub ze strony Fundacji Staszica www.fwe.naklo.pl przesłać wypełniony na adres: fundacjastaszica@wp.pl w terminie do 28 czerwca 2021r.

Wyjazdy stażowe dla osób zakwalifikowanych zastąpią szkolne praktyki zawodowe.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Szkoły oraz u koordynatorów za pomocą platformy Teams.

- Paweł Gorecki, Zuzanna Rogalska.

Komentarze są wyłączone więcej...

A po praktykach… – drugi tydzień pobytu w Rimini w ramach programu Erasmus+

Komentarze są wyłączone więcej...

Radio Nakło gościło uczniów Staszica

W upalne sobotnie przedpołudnie 19.06.21r. Martyna Rode, Jagoda Furtak, Nikola Maliszewska, Karina Leppert, Jakub Kiersznicki i Andrzej Lemantowicz wraz z bibliotekarzem naszej szkoły byli gośćmi Radia Nakło.

W klimatyzowanym studio, co przy temperaturze panującej na zewnątrz miało duże znaczenie, od godz. 10.10 d0 12.30 braliśmy udział w nagraniu audycji „Muzyczne klimaty”. Z panią Eugenią Czyż – Rydzyńską oraz panem Józefem Rydzyńskim rozmawialiśmy o planach wakacyjnych. Młodzież opowiadała jak spędzi ten beztroski letni czas. Godne podkreślenia jest to, że w czasie wakacji uczniowie nie tylko będą wypoczywać, ale także rozwijać swoje kompetencje poprzez udział w płatnych stażach: „Szkoła zawodowa świadomym wyborem” oraz „Moje Liceum”. Będzie to zatem również czas zdobywania doświadczeń w pracy.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Prace porządkowe przy pomniku upamiętniającym nieżyjących nakielskich nauczycieli

W tym tygodniu  grupa uczniów wraz z nauczycielem Witoldem Szarszewskim oraz absolwentką Liceum Pedagogicznego, a obecnie redaktor Radia Nakła, P. Eugenią Czyż-Rydzyńską, prowadziła prace porządkowe przy pomniku upamiętniającym nieżyjących nakielskich nauczycieli.
Nad pomnikiem sprawuje pieczę także drużyna harcerska im. Ireny Sendlerowej działająca w Zespole Szkół im.  S. Staszica.
Komentarze są wyłączone więcej...

„Professional practice is your chance” – Pierwszy weekend

Podczas naszego pierwszego weekendu zorganizowanego z projektu Erasmus+ „Profesjonalna Praktyka Twoją Szansą” w sobotę 12.06.2021r. wybraliśmy się do San Marino na szczyt Monte Titano. Zwiedziliśmy wieże Guaita oraz Falesia. Następnie, podczas spaceru, zapoznaliśmy się z historią tego magicznego miasta. Po zwiedzaniu oraz zakupie pamiątek wybraliśmy się na plażę. Plaża położna była u stóp klifu Tropea i Capo Vaticano. Znaleźliśmy tam wiele muszelek, stoczyliśmy walkę z krabami, nauczyliśmy się puszczać kaczki, popływaliśmy w morzu i spędziliśmy miło popołudnie. Droga, zarówno w dół, jak i w górę, nie była łatwa! Napotkaliśmy wiele przeszkód, takich jak wysoka trawa, zarośnięta droga, owady. Trasa powrotna na szczyt klifu była prawdziwym wyzwaniem. Zmęczeni wspinaliśmy się po zboczach, ale daliśmy radę! Po wejściu do naszego czerwonego busa, podczas podróży powrotnej do hotelu, miło wspominaliśmy czas spędzony na plaży.
Wieczorem przy katedrze Salezjanów odbywał się koncert – z wielką przyjemnością wsłuchiwaliśmy się w piękne melodie i śpiew.

W niedzielę 13.06.2021 r. jako cel podróży obraliśmy Florencję. Miasto zachwyciło nas od pierwszej chwili – malownicza architektura, ciekawi i uprzejmi ludzie oraz historia miejsca. Na początku wybraliśmy się do Katedry Santa Maria del Fiore – ten widok przerósł nasze oczekiwania. Budowla zapierała dech w piersiach oraz budziła podziw dla dawnych architektów i samego miasta. Następnie nasze kroki skierowaliśmy na Palazzo Strozzi. Po zdjęciach ruszyliśmy w stronę zabytkowych mostów: Ponte Vecchio (Stary Most), in. most Złotników, Most Trójcy Świętej (Ponte Santa Trinita). Jako ostatnią budowlę odwiedziliśmy Katedrę Santa Trinita. Po godzinie czasu wolnego całą grupą udaliśmy się na pizzę w typowym włoskim stylu. Po zjedzonym posiłku wróciliśmy do busa i dla odmiany wybraliśmy trasę krajoznawczą, która prowadziła przez góry i fantastyczne, zawiłe drogi Toskanii. Zatrzymaliśmy się przy kilku punktach widokowych, aby podziwiać krajobrazy. Weekend był męczący i mimo to niezwykle satysfakcjonujący. Pozwolił nam lepiej zapoznać się z sekretami i urokami Włoch.

Zofia Niedbała

Komentarze są wyłączone więcej...

„Professional practice is your chance” – staże w Rimini

Od poniedziałku trwają mobilność uczniów ze szkół: ZS im. Staszica w Nakle nad Notecią oraz CKZiU
w Więcborku, kształcący się na kierunkach technik informatyk i technik organizacji turystyki, we włoskim Rimini.

Oto pierwsze zdjęcia z miejsc odbywania staży przez naszych uczestników.

(czytaj dalej…)

Komentarze są wyłączone więcej...

Staże w Rimini

Komentarze są wyłączone więcej...

Ekonomiści ze Staszica po raz kolejny uczestnikami finału konkursu

W dniu 28.05.2021 w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy odbył się etap centralny VIII edycji konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych: „Poznaj swoje prawa w pracy”. Finał konkursu realizowany był w formie stacjonarnej, finaliści odpowiadali na 50 pytań z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy i legalności zatrudnienia opracowanego przez Komisję Konkursową w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie. VIII edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Konkurs jest organizowany w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa” i jest formą popularyzacji tego programu oraz sprawdzianem jego efektywności zarówno dla szkół jak i uczniów.
W etapie centralnym konkursu wzięły udział uczennice technikum ekonomicznego: Julia Iwanek (kl. III c) i Sandra Marciniak (kl III c). Finalistki zostały przygotowane do konkursu nauczycielki: Grażyna Kinderman i Agnieszka Rotkiewicz.
Serdecznie gratulujemy finalistom!
Tekst: Agnieszka Rotkiewicz
Zdjęcia: Państwowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy

Komentarze są wyłączone więcej...

Integracyjnie w Staszicu!

Co prawda niektórzy z nas są już pełnoletni, to wciąż drzemie w nas dziecko. Lubimy się czasem troszkę pobawić i dzisiejszy grill był właśnie po to. Trochę śmiechu, trochę zabawy na świeżym powietrzu z przerwą na kiełbaskę lub pyszne ciasto. Wraz z muzyką w tle, wszyscy spędzili miło czas.

Organizatorami dzisiejszego święta był Samorząd Uczniowski oraz p. Justyna Jamnik – Bojewska, p. Sławomir Chmielewski oraz p. Karol Lizak. Cała impreza odbyła się w reżimie sanitarnym.

Dziękujemy całej społeczności za aktywny udział!

(czytaj dalej…)


KAJAKIEM PO NOTECI Z UCZNIAMI NAKIELSKIEGO „STASZICA”

2 czerwca 2021 roku przy pięknej pogodzie 50 uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica uczestniczyło w spływie kajakowym na trasie Nakło-Chobielin-Nakło. Po zakończonym spływie odbyła się uroczystość wręczenia nagród rzeczowych dla laureatów rywalizacji ,,Biegu dla Europy” oraz ,,Biegu dla Niepodległej”. Nagrodami były zegarki sportowe ufundowane przez Starostwo Powiatu Nakielskiego oraz pakiety ufundowane przez Sekcję Polską Parlamentu Europejskiego. W pakiecie znajdował się medal, torba oraz komin na szyję z emblematem Unii Europejskiej, pas startowy. Po rozdaniu nagród uczestnicy z wielkim apetytem zjedli kiełbasę z grilla. Opiekunami spływu byli nauczyciele szkoły: Dyrektor Dariusz Jan Betscher, Magdalena Chałabiś, Wojciech Śmigiel, Witold Szarszewski i Michał Stachowski. Opiekunem był także Olaf Stasiak – wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.
Był to drugi dzień, gdy uczniowie naszej szkoły brali udział w wydarzeniach sportowych. 1 czerwca na obiektach sportowych na terenie szkoły miały miejsce rywalizacje klasowe oraz, mimo niesprzyjającej pogody, wspólna zabawa połączona z grillem dla wszystkich uczniów szkoły.
Spływ kajakowy symbolicznie zakończył realizację projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatu Nakielskiego ,,Staszic na sportowo – Bieg dla Europy”. Symbolicznie rozpoczął jednocześnie realizację podobnego projektu ,,Staszic na sportowo – Bieg dla Europy Ciąg Dalszy”, który realizowany będzie w nowym roku szkolnym.
tekst: Witold Szarszewski
zdjęcia: Michał Stachowski

Komentarze są wyłączone więcej...

Administracja: M D