W roku szkolnym 2005/2006 powołano do istnienia Koło Filozoficzne, którego inicjatorem i opiekunem jest p. mgr Tomasz Meliński.

Powstało ono z myślą o uczniach, chcących pogłębiać swoją wiedzę w zakresie nauk filozoficznych.

Podczas cotygodniowych spotkań wspólnie przeżywają oni niezwykłą przygodę intelektualną w duchu tradycyjnej idei uniwersyteckiej, zgłębiając nauki wielkich filozofów oraz próbując swoich sił w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów ludzkości.

Jeśli jesteś uczniem naszej Szkoły i zastanawiasz się, jaki jest sens ludzkiego życia, albo też masz więcej pytań niż odpowiedzi, to znak, że posiadasz duszę myśliciela – będziesz mile widziany w gronie filozofów „Staszica”.

===============================================================================

Znamy wyniki I etapu XXVIII Olimpiady Teologicznej 2018

        Czym jest filozofia nadziei; jakie są warunki pokoju; co jest fundamentem prawidłowych relacji międzyludzkich? – oto niektóre kwestie, z którymi zmagali się uczestnicy kolejnej edycji olimpiady teologicznej. Mimo wyjątkowo trudnej tematyki, nasi uczniowie poradzili sobie zadowalająco. Nie mogło być inaczej – w końcu to filozofowie „Staszica”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwłaszcza „pierwszakom”. A szczególne uznanie kierujemy do naszych szkolnych laureatów:

  1. Pauliny Hofman z klasy IIb
  2. Kingi Fischer z klasy IVc
  3. Cypriana Więckowskiego z klasy IVc

Kolejny etap odbędzie się w marcu w Bydgoszczy. Już teraz życzymy owocnych przygotowań.

=================================================================================

Zapraszamy do lektury artykułów o treści filozoficznej. Zamieszczone tutaj teksty stanowią wynik prac uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle n. Not., przede wszystkim uczestników Koła Filozoficznego. Niektóre opracowania zostały opublikowane w szkolnym piśmie „Pod budą”.

Jeśli interesują Cię zagadnienia z zakresu nauk filozoficznych, dysponujesz własnymi pracami lub zamierzasz coś napisać, zgłoś się do opiekuna Koła Filozoficznego, a być może Twoje opracowanie znajdzie się na tej stronie.

Życzymy miłej lektury.

T E K S T Y :

Wolność  jako dar i zadanie

Sztuka zrywania

Kocham – jak to łatwo powiedzieć

Istota i znaczenie małżeństwa jako jedności kobiety i mężczyzny…

O mądrości słów kilka.

Czym jest filozofowanie?

Cóż to jest prawda?

W poszukiwaniu dobra.

O miłości.

CHORY CZŁOWIEK W RODZINIE.  Bioetyczno-pedagogiczne aspekty opieki.

Na skrzydłach wiary i rozumu unosi się duch mojej młodości

KILKA ZDJĘĆ Z NASZYCH SPOTKAŃ: