Drużyna Harcerska (I DSH im. Ireny Sendlerowej) działająca od 2013 roku, została reaktywowana w miejsce istniejącej od lat 80 XX wieku drużyny, która istniała od samego początku szkoły. Obecnie liczy 14 harcerzy chodzących do klasy drugiej i trzeciej.

      Od samego początku istnienia przyświecają nam idee, którymi kierowała się nasza patronka. Co roku bierzemy udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu, na który udajemy się z uczniami szkół nakielskich. Uczestniczymy w akcjach „Żonkil” oraz „Krokus”, które to działania upamiętniają wydarzenia z czasów II wojny światowej.

      W tym roku po raz trzeci odbył się dwudniowy Zlot Harcerzy hufca Nakło, który sami przygotowaliśmy i zadbaliśmy, by uczestnicy czuli się dobrze w naszej szkole. Od kilku lat przywozimy do klasy „Światełko Betlejemskie”, które następnie roznosimy po nakielskich instytucjach. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego udaje nam się zorganizować wyjazdy krajoznawczo-turystyczne. Byliśmy już w Tatrach, Beskidach, Sudetach. W tym roku przez 5 dni przebywaliśmy w Trójmieście.

      Działalność nasza ma charakter akcyjny. Spotykamy się na dużych przerwach w Sali nr 9, gdzie planujemy nasze działania. Każdego roku odbywają się organizowane przez nas rajdy rowerowe, spływy kajakowe. W tym roku szkolnym będziemy uczestniczyć już po raz drugi w Międzynarodowym Zjeździe szkół im. Ireny Sendlerowej. Odbędzie się on w Gdańsku, poprzedni był w Warszawie.

Harcerze na FaceBook